10 najlepszych włoskich jezior – Przegląd subiektywny

W czym tkwi sekret włoskich jezior? Są niezaprzeczalnie bajeczne. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Krystalicznie czysta woda, góry, winnice, gaje oliwne, łagodny klimat, bajeczne miasteczka i pyszne jedzenie. Brzmi dobrze prawda? Ale co wybrać? Mam nadzieję, że poniższa lista pomoże Wam zaplanować najlepszy urlop w życiu.

 

Como

To trzecie co do wielkości jezioro Włoch. Jest jednym z najgłębszych jezior Alp oraz jednym z najgłębszych w całej Europie. Z uwagi na swój urok i rozciągający się dookoła krajobraz jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Nic więc dziwnego, że stało się też ulubionym miejscem wielu gwiazd światowego formatu w tym Madonny, Brata Pitta czy Georga Clooneya. Dla ułatwienia i komfortu turystów po Como kursują promy i łodzie dzięki którym można swobodnie zwiedzać nadbrzeżne miejscowości. Jedną z nich jest Bellagio – perełka Como. Nie brakuje tu eleganckich restauracji, pięknych skwerów i zachwycającej starówki.

Wymagającym turystom chcącym zobaczyć coś więcej niż tylko piękne przybrzeżne miejscowości polecam udać się na zachodni brzeg jeziora gdzie znajduje się Sacro Monte di Ossuccio wchodzącej w skład dziewięciu zespołów kaplic i innych elementów architektonicznych w północnych Włoszech. Ten kompleks kaplic w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Como

Jezioro Como

 

Garda

To największe włoskie jezioro i jak się okazuje najczystsze. Znajdziemy je na północy kraju w połowie drogi między Mediolanem a Wenecją. To kolejne bardzo popularne miejsce letnich wypoczynków. Panuje tu łagodny klimat ze śródziemnomorska roślinnością. Jest otoczone górami, a jego powierzchnia rozciąga się na 370km2. Na jeziorze znajduje się kilka wysp. Ta najbardziej znana to Isola del Garda. Mówi się, że w 1220 roku św. Franciszek z Asyżu założył tu klasztor. Podobnie jak w przypadku jeziora Como do większości przybrzeżnych miasteczek i kurortów dopłynąć można promem. Jezioro jak i jego okolice są jednym z ulubionych miejsc rowerzystów, windsurferów oraz zwolenników pieszych wędrówek. Wielbiciele zabiegów SPA także nie mogą narzekać. To za sprawą naturalnych łaźni termalnych z wodą siarczkową o właściwościach leczniczych, które znajdziecie w Sirmione.

Jezioro Garda

Jezioro Garda

 

Maggiore

Jezioro położone jest w Alpach Zachodnich u podnóża Alp Lombardzkich. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że jest to najbardziej wdzięczne i spokojne miejsce wśród włoskich jezior. Wrażliwi na piękno architektury na pewno nie będą narzekać. Eleganckie promenady, małe otaczające jezioro wioseczki tworzą niesamowitą atmosferę i rozkochują swym urokiem. Wycieczka do miasteczka Verbania gdzie znajdują się piękne ogrody czy Cannobio tuż przy szwajcarskiej granicy sprawi Wam wiele radości i niezapomnianych odczuć estetycznych. Na jeziorze występuje szereg wysp. Te najbardziej znane to Wyspy Borremejskie. Do najsławniejszych należy Isola Bella z pięknym barokowym pałacem. Zdecydowane „must see”.

jezioro Maggiore

Jezioro Maggiore

 

Orta

To stosunkowo małe i wciąż mało popularne jezioro na mapie Włoch. Otaczające bujne lasy i strzeliste góry Alp tworzą niesamowitą, trochę dziką atmosferę. W centralnej części jeziora znajduje się wyspa San Giulio. Przepiękne miejsce, które bez dwóch zdań powinien zobaczyć każdy odwiedzający okolicę. Na wyspę można dostać się promem wypływającym z miejscowości Orta.

Jezioro Orta

Jezioro Orta

 

Trasimeno

To jedno z moich ulubionych miejsc. Jezioro położone jest w centralnej części Włoch w regionie Umbria niedaleko granicy z Toskanią. Słynie z historycznej II bitwy punickiej. Jezioro otoczone jest kilkoma interesującymi, historycznych miasteczkami. Jednym z najładniejszych jest Castiglione del Lago z pięknym średniowiecznym centrum i zamkiem nad brzegiem jeziora. O tym dlaczego warto tam pojechać przeczytacie tu.

Na samym jeziorze znajduje się kilka małych wysp w tym Isola Maggiore znana z tego, że w 121 roku św. Franciszek z Asyżu żył tu jako pustelnik. Obecnie wyspa zamieszkiwana jest przez drobną populację, przeważnie w okresie letnim. Na wyspę bez większych problemów można dostać się z Passignano. Szczegółowy rozkład znajdziecie tu.

Jezioro Trasimeno

Jezioro Trasimeno

 

Bracciano

Do powstania jeziora przyczyniły się  działania wulkaniczne. Znajdziemy je w regionie Lacjum w górach Sabatini ok. 40km na północ od Rzymu. Bracciano pełni bardzo ważną funkcję, jest bowiem głównym zbiornikiem wody dla pobliskiej stolicy Włoch-Rzymu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym i znanym miejscem nad jeziorem jest miasteczko o tej samej nazwie z imponującym zamkiem na czele. Legenda głosi, że główna część miasta znajduje się pod wodą jeziora a to co widzimy to tylko jego część. To niepozorne miejsce na mapie Włoch było świadkiem takich wydarzeń jak ślub Erosa Ramazzotti i Michelle Hunziker w 1998 roku czy Toma Cruise’a i Kate Holmes w 2006.

Jezioro Bracciano

Jezioro Bracciano

 

Bolsena

To magiczne jezioro, które zachwyca swym pięknem i dzikością. Powstało w skutek zapadnięcia kaldery Vulsini. To idealne miejsce do pływania, żeglowania czy obserwowania przyrody, szczególnie szarej czapli. Z uwagi na swoje położenie (miedzy Rzymem a Toskanią) stanowi świetny punkt przystankowy. Z uwagi na fakt, że okolice nie zostały jeszcze zdeptane przez turystów wypoczywają tu głównie Włosi. To wprost wymarzone miejsce na spokojny letni wypoczynek.

Jezioro jest domem dla dwóch wysp. Największa to Bisentina z ruinami Etrusków i pięknym kościołem, druga to Martana. Jak podają źródła w przeszłości jedna z nich stanowiła letnią rezydencję papieża.

Jezioro Bolsena

Jezioro Bolsena

 

Iseo

Otoczone winnicami i lasami uważane jest za ukryty klejnot wśród włoskich jezior. W związku z tym, że położone jest w mało turystycznej części Włoch panuje tu względna cisza. Monte Isola to największa i najbardziej malownicza wyspa na jeziorze. To na niej znajduje się sanktuarium Santuario della Madonna della Ceriola, które wznosi się na ponad 400 metrów nad poziomem jeziora. Oczywiście dotrzeć tam można wyłącznie łodzią. Zróżnicowany teren wokół jeziora stanowi nie lada gratkę dla wielbicieli dwóch kółek. Nie brakuje tu także interesujących miasteczek. Do najładniejszych należą: Sarnico, Ieso, Lovere czy Pisogne. Okolice jeziora słyną z doskonałych win i pysznej oliwy z oliwek.

Jezioro Iseo

Jezioro Iseo

 

Ledro

Nie jest w czołówce największych jezior Włoch, ale za to nadrabia urodą. To alpejskie jezioro w regionie Trentino otoczone bujnymi lasami, z krystaliczną woda sprawia, że jest jednym z najczystszych i najprzyjemniejszych włoskich jezior. Co ważne w okresie letnim woda jest na tyle ciepła aby móc zażywać kąpieli wodnych. Jezioro jest znane ze znalezisk archeologicznych w tym domów z epoki brązu, które pojawiły się gdy poziom wody został obniżony w celu zbudowania zapory wodnej. Znajdziemy je zaledwie 12km od sławnego i pełnego turystów jeziora Garda. Tu jednak znajdziemy ciszę i ukojenie na łonie natury. Zadowoleni będą zarówno zwolennicy aktywnego spędzania czasu (pływanie, żeglarstwo, paralotniarstwo itp.) jak i ci spragnieni odpocząć nad cudownym, zadbanym brzegiem jeziora.

Jezioro Ledro

Jezioro Ledro

 

Resia

Tuż przy granicy z Austrią stanowi idealne miejsce na lunch w czasie podróży. Jezioro słynie z wystającej znad tafli wody XIV-wiecznej dzwonnicy kościoła. Legenda głosi, że zimą można usłyszeć bicie jej dzwonów.  Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zostały one usunięte w 1950 roku.

Jezioro Resia

Jezioro Resia

 

To była moją subiektywna lista najlepszych włoskich jezior-kolejność przypadkowa. Mam ogromną nadzieję, że zainspirowałam Was do kolejnych włoskich podróży. Nie ukrywam jestem okrutnie ciekawa, które jezioro jest Waszym ulubionym. Będzie mi miło jeśli podzielicie się tym ze mną w komentarzu.

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi miło jeśli podzielisz się nim z przyjaciółmi lub zostawisz krótki komentarz. Dla Ciebie to tylko chwila, dla mnie cenna wskazówka. Bądźmy w kontakcie, polub Włochy okiem blondynki na Facebooku i bądź na bieżąco. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.

Pozdrawiam

Kasia

 

2 thoughts on “10 najlepszych włoskich jezior – Przegląd subiektywny”

  1. W zeszłym roku spędziłam tydzień nad jeziorem Ledro, Gardą przy okazji 😉 i kilka dni nad Iseo. Ledro wygrywa w krótkich cuglach :))))

  2. Bibi pisze:

    Mój wybór Garda – kocham bylam kilka razy ❤️❤️❤️❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *