Abbazia di Monte Oliveto Maggiore – ukryta perełka Toskanii

O istnieniu Abbazia di Monte Oliveto Maggiore przez długie lata nie miałam zielonego pojęcia, bo niby skąd. Przewodniki omijają to miejsce szerokim łukiem a i w Internecie informacji na ten temat jak na lekarstwo. Najwyższa pora poruszyć ten tajemniczy wycinek toskańskiej scenerii.

Od początku…

To był letni sierpniowy poranek. W przytulnej kuchni agroturystyki Il Gorgo popijałam poranne cappuccino z polsko-toskańską przyjaciółką, rozmawiając rzecz jasna o Toskanii mało znanej. Mówiłam o tym gdzie planuję spędzić dzień i tak od słowa do słowa usłyszałam: Wiem! Kasia! W wolnej chwili jedźcie koniecznie do Abbazia di Monte Oliveto, będziesz zachwycona, zobaczysz. Pomyślałam, skoro Danusia tak mówi, to warto się temu przyjrzeć. Do zaplanowanych atrakcji dnia dodałam szybko wspomniane opactwo, po czym niezwłocznie pobiegłam wyrwać całą moją ferajnę z błogiego snu. W końcu zapowiadał się dzień pełen wrażeń i nawet obrażone słońce, które w schowało się za chmurami nie było w stanie tego zmienić.

Już sama droga do opactwa sprawiła mi wielką frajdę. Wąska, kręta droga a do tego widoki, które co rusz ukazywały się moim oczom były jak wyrwane z folderów reklamowych. Niestety zachwyt często i gęsto mieszał się ze zniesmaczeniem spowodowanym tym, że mój aparat nie nadążał robić zdjęć! O przydrożnych zatoczkach lub jakimkolwiek najmniejszym miejscu, gdzie moglibyśmy się zatrzymać i nacieszyć oko pięknem natury dowiadywałam się w ostatniej chwili – tak naprawdę mijając je. Już wtedy wiedziałam, że droga powrotna będzie długa i naszpikowana obowiązkowymi przystankami na krajobrazy zapierające dech w piersi.

widok - blog 1

widok - blog

 

Opactwo powstało dzięki potomkowi jednej ze szlacheckich sieneńskich rodzin – Bernardo Tolomei, który postanowił zerwać z dotychczasowym życiem i  rozpocząć nowe – w odosobnieniu. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1320 roku. Dziś  klasztor to prawdziwa galeria sztuki. Znajdują się tam dzieła, rzeźby oraz freski autorstwa Signorelli i Sodoma przedstawiające 35 momenty z życia Benedykta. Dla odwiedzających otwarty jest kościół, dziedziniec klasztoru, refektarz oraz biblioteka z licznym zbiorem ksiąg. Ja niestety pojawiłam się w opactwie w najmniej odpowiednim momencie, czyli podczas przerwy. Jak się po chwili okazało, nie tylko ja byłam w gronie zawiedzionych sytuacją, ale także niemiecka wycieczka. Mimo tego, to nie był stracony czas. Z zewnątrz klasztor prezentuje się imponująco, a droga prowadząca do niego przez zwodzony most i pięknie zaaranżowany park to czysta przyjemność. W pobliżu klasztoru sklep z oliwą, winem i mieszankami ziołowymi własnej produkcji prowadzą sami mnisi – warto tam zajrzeć.

DSC_4541

Mostek

Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury (a wierzę, że lubisz) wspomniany otaczający opactwo park jest wspaniałą okazją do krótkich pieszych wędrówek.

Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w miejscowy przewodnik, żeby nie pominąć żadnej z atrakcji – pomocą służy informacja turystyczna. Jeśli dobrze zaplanujecie swoją wizytę „załapiecie się” na mszę, która jest tu odprawiana rzecz jasna przez mnichów.

Jedno jest pewne. Wrócę tam na pewno, tym razem w godzinach otwarcia.

 

Praktycznie:

Do opactwa można dojechać od strony Asciano.

Parking: przy samym opactwie jest płatny, jednak nieco wcześniej udostępnione są parkingi bezpłatne – trzeba jednak podejść kilka kroków i kierować się w stronę brązowych strzałek.

Znaki - blog

Strój: Bez względu na pogodę za żadne skarby nie wchodzą w grę koszulki na ramiączkach, krótkie spodenki, itp.

Godziny otwarcia:  9.15 – 12.00, 15.15 – 17.00 w miesiącach zimowych, 15.15 – 18.00 w miesiącach letnich.

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi miło jeśli podzielisz się nim z przyjaciółmi lub zostawisz krótki komentarz. Dla Ciebie to tylko chwila, dla mnie cenna wskazówka. Bądźmy w kontakcie, polub Włochy okiem blondynki na Facebooku i bądź na bieżąco. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.

Pozdrawiam

Kasia

4 thoughts on “Abbazia di Monte Oliveto Maggiore – ukryta perełka Toskanii”

 1. dziękuję, że podzieliłaś się z nami tak mało znanym miejscem. Toskania wciąż jeszcze przede mną, ale lubię czytać i gromadzić o niej informacje. I uwielbiam klasztorne sklepiki. Zawsze znajdę w nich coś co jest rajem dla mojego podniebienia 🙂

  1. wlochyokiemblondynki pisze:

   Toskania cudna! Koniecznie musisz ją odwiedzić 🙂

 2. ~Ela pisze:

  Bardzo dziękuję za podpowiedź. Na pewno tam pojadę. Właśnie trafiłam na ten wpis będąc na urlopie w Radda in Chianti 🙂 Pozdrawiam

  1. wlochyokiemblondynki pisze:

   Cudownie! Miłego pobytu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *