Festa della mamma!!

Jak świat długi i szeroki przychodzi taki jeden dzień w roku, kiedy to wszystkie mamy obchodzą swoje święto.

Nie ma jednej spójnej daty dla całego globu. W Polsce jest to 26 maj we Włoszech zawsze druga niedziela maja.

Dlaczego akurat ten dzień?

Powody są dwa. Jeden bardzo prozaiczny drugi o wymiarze powiedziałabym duchowym.

Zacznijmy od pierwszego:

Wszystko zaczęło się w 1956 roku kiedy to w małym miasteczku Bordighera w drugą niedzielę maja miały odbyć się targi kwiatów i roślin ozdobnych. Burmistrz miasteczka wraz z prezesem Fundacji Kwiatów i Roślin Ozdobnych zastanawiali się jak rozpowszechnić owo wydarzenie, aby przybyło na nie jak najwięcej osób. Chodziło o to, żeby impreza miała wymiar bardziej komercyjny. Wymyślili więc, że w tym dniu będą obchody Dnia Matki. Jak wiadomo włoska mamma najważniejsza na świecie! Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem lokalnej społeczności. Nic dziwnego, w końcu każdy chciał obdarować swoją  matulę choćby najmniejszym bukietem kwiatów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę!

Dwa lata później senator i burmistrz miasteczka Bordighera zgłosił do senatu projekt ustawy, której założeniem po dziś jest celebrowanie Dnia Matki w drugą niedzielę maja. Święto rozpowszechniło się na inne regiony Włoch i tym samym druga niedziela maja stała się Włoskim Dniem Matki.

Drugi powód, dla którego Dzień Matki wypada akurat w drugą niedzielę maja jest bardziej jakby religijny.

W 1957 roku proboszcz Tordibetto zapragnął aby rola matki nie ograniczała się jedynie do roli w życiu społecznym, ale żeby została także doceniona i wzmocniona na tle duchowym i ekumenicznym. Proboszcz postarał się aby jego działania nie przeszły bez echa, co w konsekwencji spowodowało, że Watykan zgodził się aby właśnie w drugą niedzielę maja obchodzono Święto Matki.

Zastanawiacie się jak świętują włoskie mamy?

Tu nie będzie zaskoczenia. Wszystko sprowadza się do wręczania ręcznie przygotowanych laurek, kwiatów, drobnych prezentów czy ciasteczek w kształcie serca.

Od rana rozbrzmiewają życzenia i słowa wdzięczności za miłość i trud włożony w wychowanie. Nie brakuje też wydarzeń kulturalnych czy przedstawień teatralnych w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach publicznych.

Jedną z piosenek, która tego dnia rozbrzmiewa jest:

 

Pozdrawiam

Kasia

źródło: naszswiat.net, labellasicilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *