Uwaga! Nadciąga Befana

To będzie magiczna noc we Włoszech!

Gdy zapada mrok korzysta z nieuwagi mieszkańców, zakrada się przez komin i zostawia prezenty w przygotowanych wcześniej skarpetach. Grzeczne dzieci dostają słodycze, niegrzeczne węgielek, cebulę lub czosnek. Żeby mieć pewność, że rano zastaniemy wyczekiwany upominek warto wkupić się w jej łaski i przed snem zostawić koło skarpet pomarańcze lub kieliszek wina.

O kim mowa?

To dobra wróżka o wyglądzie wiedźmy imieniem Befana. Ma potargane włosy, długi zakrzywiony nos i niechlujny ubiór często brudny od sadzy.

Skąd się wzięła i dlaczego zachowuje się jak Święty Mikołaj?

Nazwa Befana pochodzi od włoskiego słowa Epifania, które oznacza Święto Objawienia Pańskiego czyli Święto Trzech Króli. Jest to dzień który kończy okres bożonarodzeniowy.

Istnieje wiele legend na temat Befany.
Jedna z nich głosi, że związana jest z wędrówką Trzech Króli do Dzieciątka Jezus.
Kacper, Melchior i Baltazar w drodze do Betlejem odwiedzali wiele miejsc głosząc dobrą nowinę. W pewnym momencie na swej drodze spotkali staruszkę, której zaproponowali, żeby poszła z nimi. Ta jednak w ostatniej chwili odparła, że nie może, tłumacząc się, że najpierw musi dokończyć obowiązki domowe. Następnego dnia bardzo tego żałowała i postanowiła ich dogonić. Niestety było już za późno, Trzej Królowie byli już daleko, Gwiazda Betlejemska zgasła i Befana nigdy nie zobaczyła Dzieciątka w żłobie. Od tego czasu zostawia prezenty z 5 na 6 stycznia w każdym domu, w którym mieszka dziecko, których nie zdążyła dać małemu Jezusowi.

6 stycznia z tej okazji w wielu włoskich miastach organizowane są imprezy ku czci Befany. Ulicami przemierzają dorośli przebrani za wiedźmę i wszędzie słychać piosenkę Canzone Della Befana

Fot. by Eleonora Gianinetto (Flickr)

Fot. by Eleonora Gianinetto (Flickr)

W Rzymie na Piazza Navona Befana rozdaje dzieciom słodycze. Czekają tam także liczne stragany na których można kupić lokalne specjały, miniaturki wiedźmy, skarpety na słodycze itp.
W Wenecji ku jej czci odbywają się w ten dzień regaty Befana na Canal Grande.
Wyjątkowo hucznie święto Befana organizowane jest w miejscowości Urbania w regionie Marche. Tam impreza trwa  już od 2 stycznia. Przygotowane są gry u zabawy dla dzieci a także dom Befany, który cieszy się ogromną popularnością. W tajemnicy zdradzę Wam adres domu Befany, na który dzieci mogą wysyłać swoje listy.

Casa Della Befana,

Casella Postale Perta

61049 Urbania (PU)

Spodobał Ci się tekst? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zostaw komentarz. Bądźmy w kontakcie, polub Włochy okiem blondynki na Facebooku i bądź na bieżąco. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje:
https://www.facebook.com/wlochyokiemblondynki/

Pozdrawiam

Kasia

Źródło: wlochy.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *