Warto pomagać – pomoc ofiarom ziemi we Włoszech

24 sierpnia 2016 roku trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera niemal zrównało z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczyło dużą część miasta Amatrice i Accumoli. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni. Wg naukowców wstrząsy będą występowały nadal i nie wykluczają kolejnego bardzo silnego, o sile do 6 stopni w skali Richtera.

Amatrice położone jest w północnej części regionu Lacjum. Nazywają je miastem 100 kościołów, dopiero co zostało wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek. Pobliskie Accumoli leży w sercu Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga i … było piękne. Pescara del Tronto, to maleńka miejscowość w regionie Marche, którą przecina La Salaria – starożytna droga łącząca Rzym z Morzem Adriatyckim. Miasteczko położone jest między dwoma obszarami chronionymi: Parkiem Narodowym Gór Sibillini oraz Parkiem Narodowym Gran Sasso i Gór Laga.

Miasteczek, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi jest znacznie więcej, te stały jednak się symbolem.

Także my możemy aktywnie pomagać poszkodowanym w tej katastrofie.

Dlatego właśnie grupa blogerów, dziennikarzy i organizacji italofilskich w Polsce postanowiła wspólnie namawiać Was do pomagania. Jak?

WSPIERAMY AKCJĘ CARITASU

Caritas zorganizował akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Można wpłacać nawet najdrobniejsze sumy lub wysłać sms-a.

SMS z hasłem POMAGAM numer 72052 (koszt 2,46 z VAT)

wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384z dopiskiem WŁOCHY

 

O Szczegółach akcji Caritasu można przeczytać tu: http://www.caritas.pl/caritas-dla-ofiar-trzesienia-ziemi-we-wloszech/

 

Inne akcje, które możesz wesprzeć

Można wpłacać pieniądze na konto włoskiego czerwonego krzyża, CROCE ROSSA ITALIANA – Servizio donazioni.

Tytuł przelewu: „Terremoto Centro Italia”

IBAN: IT40F0623003204000030631681

BIC/SWIFT: CRPPIT2P086

 

Wszelkie informacje znajdują się tu: http://www.cri.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/31390

 

Można także wpłacać pieniądze na specjalne konta miast, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi, szczegółowe informacje znajdziecie tu: http://www.comune.amatrice.rieti.it/

 

APEL DO RESTAURATORÓW W POLSCE, SERWUJCIE PASTA ALL’AMATRICIANA W WASZYCH LOKALACH

 

Ten pan na zdjęciu to włoski szef kuchni – Marco Ghia z którym apelujemy do restauratorów w Polsce. Serwujcie w swoich lokalach makaron all’Amatriciana i, wzorem Włochów, przekażcie 2 zł od każdego zamówienia potrzebującym. I koniecznie dajcie na o tym znać, używajcie w Waszych wpisach w mediach społecznościowych #AMAtriciana #polishbloggersforitaly. Dzięki temu będziemy wiedzieć, o Waszym udziale i przekażemy dalej, aby wszyscy wiedzieli, że można u Was zjeść to danie i pomóc potrzebującym.

 

Jeśli jesteś restauratorem i przyłączasz się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, poinformuj o tym cały świat! Strona https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/tworzy mapę lokali, które biorą udział w akcji. Można na ich stronie FB zgłosić swój lokal podając jego dane i zdjęcie plakatu popierającego akcję. Umieść w swoim lokalu informację, że przyłączyłeś się do akcji, plakat jest dostępny na stronie https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/

 

Mapa lokali jest dostępna tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1vqLY9VlCBnX-WupbnzqDr6KZ79A Wierzę, że niebawem Polska będzie pełna czerwonych punktów, gdzie można zjeść Pasta all’Amatriciana.

 

A teraz czas na przepis!

Pasta all’Amatriciana

 

Znana na całym świecie pasta all’Amatriciana bierze swoją nazwę od leżącego we włoskim regionie Lacjum (którego stolicą jest Rzym) miasteczka Amatriciana – jednej z najbardziej zniszczonych w czasie zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi miejscowości. Sama potrawa to wersja istniejącej wcześniej pasta alla gricia, czyli pochodzącego z położonej niedaleko Amatrice miejscowości Grisciano makaronu z wędzonym podgardlem wieprzowym (guanciale), serem pecorino, oliwą i pieprzem. Do gricii dodano pomidory pod koniec XVIII wieku, tworząc w ten sposób Amatricianę. Po raz pierwszy potrawę tę opisał w swojej książce kucharskiej L’Apicio Moderno z 1790 roku pracujący na dworze papieskim kucharz Francesco Leonardi. Ten sam kucharz w 1816 roku odważnie podał Amatricianę, wtedy danie chłopskie, na dworze papieża, na przyjęciu wyprawionym na cześć cesarza Austrii Franciszka I. Amatriciana szybko podbijała serca kolejnych Włochów, stając się szybko jedną z ulubionych potraw mieszkańców stolicy. Dziś Amatriciana uważana jest za jedną z klasycznych, podstawowych potraw kuchni rzymskiej – choć wcale z Rzymu nie pochodzi.

 

Przepis (dla 4 osób):

500 g spaghetti

125 g guanciale di Amatrice (wędzone wieprzowe podgardle)

100 g startego sera pecorino di Amatrice

Łyżka oliwy z oliwek extra vergine

Odrobina wytrawnego białego wina

6-7 pomidorów lub 400 g obranych pomidorów w puszce

Pikantna papryczka peperoncino

Sól

 

Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię (najlepiej żeliwną) wlewamy oliwę i wrzucamy papryczkę peperoncino oraz pokrojone na kawałki guanciale. Podsmażamy na dużym ogniu. Dodajemy wino. Zdejmujemy z patelni guanciale, dobrze je odsączamy i odkładamy – najlepiej przetrzymując je w ciepłym miejscu tak, aby zbytnio nie wyschło i aby pozostało miękkie i pełne smaku.

Wrzucamy na patelnię obrane ze skórki, pokrojone wzdłuż pomidory (z których wcześniej wycięliśmy szypułki). Doprawiamy solą, mieszamy i smażymy przez kilka minut.

Zdejmujemy z patelni papryczkę i wrzucamy wyjęte wcześniej guanciale. Chwilę gotujemy i całość mieszamy.

W międzyczasie gotujemy makaron al dente w dużej ilości osolonej wody. Dobrze go odcedzamy i przekładamy do miski, dodając starty ser pecorino. Po kilku sekundach wlewamy sos. Mieszamy i dodajemy jeszcze trochę sera pecorino.

(guanciale może zostać zastąpione w razie potrzeby wędzonym boczkiem, a ser pecorino di Amatrice innym rodzajem pecorino, na przykład pecorino romano)

 

W akcji uczestniczą:

Italia poza szlakiem http://italiapozaszlakiem.blog.pl/

Lente – magazyn śródziemnomorski http://lente-magazyn.com/

Anna’s Blog PLorIT https://plorit.wordpress.com/

Hello Italy – twórcze planowanie podróży http://helloitaly.pl/

Bazylikata, Apulia i okolice http://bazylikata.sassimatera.net/

Primo cappuccino http://www.primocappuccino.pl/

To Toskania https://www.to-toskania.pl/

Via Italiana http://via-italiana.pl/

Włoski przez Skype http://www.wloski-przez-skype.pl/

Włoskielove – język włoski i kultura Włoch w praktyce http://www.wloskielove.pl/

Dorota Czalbowska, Genua your next stop https://www.facebook.com/dorota.czalbowska?fref=ts

Italia by Natalia http://italia-by-natalia.pl/

Majowa Italia http://majowaitalia.blogspot.nl/

Ciekawaosta w Alpach http://majowaitalia.blogspot.nl/

Studia, parla, ama http://studiaparlaama.pl/

Oliwa do chleba http://oliwadochleba.pl/

Autostradadelsole http://autostradadelsole.com/

Zależna w podróży http://pozornie-zalezna.blog.pl/

Blond Italia http://www.blonditalia.com/pl/

Uwielbiam włoskie klimaty http://uwielbiamwloskieklimaty.com/

oraz ja czyli Włochy okiem blondynki

 

Organizacje polsko-włoskie:

Associazione Culturale Polacco Sarda https://www.facebook.com/Associazione-Culturale-Polacco-Sarda-730760170366280/?fref=nf

Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima http://www.italianissima.com.pl/

Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy http://api.bydgoszcz.pl/events

Akcję wspiera:

Marco Ghia, włoski szef kuchni w Polsce http://www.marcoghia.pl/

Na koniec kilka słów ode mnie.

Jeśli nie możecie finansowo wspomóc akcji na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech nie ma problemu. Wystarczy udostępnić ten post rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Może będą chcieli pomóc, może prowadzą restauracje czy małe knajpki, które chętnie dołączą do akcji.

Pozdrawiam

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *