Wokół Wenecji

To, że Wenecja jest piękna i każdy powinien ją zobaczyć chociaż raz w życiu to jasne jak słońce! Jednak nie każdy wie, że jadąc w jej kierunku możemy zobaczyć znacznie więcej. Dookoła znajdują się fantastyczne wysepki, które w połączeniu z gwiazdą regionu (czyt. Wenecja ) tworzą wspaniałą bazę wypadową.

Oto moja subiektywna lista must see.

Murano

Druga co do wielkości wyspa laguny. Z placu św. Marka do Murano dotrzemy w zaledwie 10 minut rejsem. Sławę swą zawdzięcza przede wszystkim tradycyjnej produkcji szkła, luster, biżuterii i kryształów. Na odwiedzających czeka Museo Vetrario poświęcone technikom tworzenia szkła oraz pokazy obróbki z masy szklanej. Prócz muzeum i licznych warsztatów warto zajrzeć do bazyliki Santi Maria e Donato, gdzie podziwiać można przepiękne mozaiki.

 

Fot. by Elżbieta Niezgodzka

 

Burano

Znana przede wszystkim z barwnych domków, które skupiają uwagę przybywających tam turystów. Legenda głosi, że w przeszłości jaskrawe kolory domów miały wskazywać drogę wracającym we mgle rybakom. Dziś, aby pomalować własny dom trzeba prosić o pozwolenie lokalne władze, które nie tylko wydają zgodę na malowanie, ale także na kolor farby! Dzięki temu tworzą tak cudowną feerię barw cieszącą tym samym nasze turystyczne oko. Ale Burano to także ozdobne koronki. Spacerując między uliczkami warto zajrzeć do Museo del Merletto gdzie podziwiać możemy sztukę koronkarstwa, a także udać się w kierunku krzywej wieży – dzwonnicy należącej do kościoła San Martino Vescovo.

 

 

Torcello

Niegdyś jedna z najbardziej zaludnionych wysp archipelagu. Jedna z pierwszych, na którą przybywali uchodźcy z całego lądu. Swego czasu odgrywała większą role niż Wenecja. Dziś zamieszkiwana jedynie przez garstkę osób. Wszystko za sprawą zmian środowiskowych, które dokonały się w tym miejscu. Pomimo swojego dziedzictwa archeologicznego nadal mało znana i odwiedzana przez turystów, a szkoda. Uważam, że ma swój urok i warto poświęcić na nią trochę czasu. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim katedrę Santa Maria Assunta di Torcello z VII wieku, Kościół Santa Fosca czy Ponte del Diavolo. Ciekawostką jest, że Torcello było „ulubionym schronieniem” Ernesta Hemingwaya.

 

Fot. by Alex Proimos

 

 

 

Giudecca

Największa z wysp weneckich zarazem położona najbliżej historycznego centrum. Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że pomimo swojej bliskości z Wenecją, turyści rzadko tu zaglądają. Dlaczego? Dobre pytanie. Jednym pewnie wydaje się, że jest nudna bo cicha i spokojna. Innym, że bez gwaru zorganizowanych grup wycieczkowych,  wszelkiej maści straganów i drogich restauracji  po prostu nie może być fajna i ciekawa. Fakt! Wyspa żyje swoim rytmem i dzięki temu to idealne miejsce dla chcących odetchnąć od pełnej turystów Wenecji. Spragnieni odpoczynku i chwili wytchnienia będą zachwyceni.

Fot. by Didier Descouens

 

Fot. by Jean – Pierre Dalbéra

 

Lido Wenecji

Złota Wyspa, tak potocznie mówi się o Lido. To miejsce idealne dla spragnionych błogiego nic nie robienia. 12 kilometrowa plaża stanowi do tego znakomitą okazję. Jednak, żeby nie było tak idealnie uprzedzam, że znaczna część plaży jest w rękach prywatnych i żeby na niej poleżeć trzeba wykupić miejsce z wyprzedzeniem. Bezpłatna plaża stanowi więc tylko jej niewielką część. Nie ma się jednak co zniechęcać, poza plażowaniem warto przejść się wąskimi, brukowanymi uliczkami, czy usiąść na małym espresso i obserwować zwyczajne życie tubylców.

Fot. by in-venice.com

 

Fot. by Maria Schnitzmeier

Nie ukrywam sama mam sporo zaległości w zwiedzaniu weneckich wysp, ale od czego są wakacje!

Praktycznie:

Transport pomiędzy wyspami: http://www.actv.it/sites/default/files/ultimorario.pdf

Informacje ogóle, bilety: http://www.venetoinside.com/transport-in-venice-and-veneto/ http://actv.avmspa.it/it

Pozdrawiam

Kasia

2 thoughts on “Wokół Wenecji”

  1. ~Ola pisze:

    Powiem Ci, że nie wiem, czy gdybym już pojechała do Wenecji – bardzo chciałabym tam pojechać w romantyczną podróż z przyszłym mężusiem <3 – to czy chciałabym pojechać jeszcze na jakieś wyspy? 😉 Choć nie powiem, zestawienie rzeczywiście kuszące, szczególnie zainteresowało mnie Torcello 🙂 Pozdrawiam cieplutko!

    1. wlochyokiemblondynki pisze:

      One są w tak bliskiej odległości od Wenecji, że warto się pokusić chociażby o rozważenie tej możliwości 🙂 Pozdrawiam i życzę udanej – przyszłej podróży 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *